Kaliteli Ud yapımcısı Fevzi Daloğlu   Ud ustasından alınır
 
    Ana Sayfa » Tarihçe
 
 
Ana sayfa
Udlarım
Ud Satışı
Ud Yapımı
Ud Bakımı
Ud Dersi
Foto albüm
Basından fotolar
TV - Video
Tarihçe
İletişim

Fevzi Daloğlu ud çalarken

Fevzi Daloğlu’nun öz geçmişi

1920 Rize doğumluyum. Müzik aletleri yapım işini, 1945 yılında başladığım memuriyet hayatımla birlikte yürüttüm. TCDD’de ikinci İşletme Mali İşler Müdürlüğünde 36 yıl çalıştıktan sonra, Mali İşler Şefi olarak 1981’de emekli oldum.

Çocukluğumdan beri sanata meraklı biriyim. Resim yapmakla ilgilendiğim zamanlar da oldu. 16-17 yaşlarında keman çalmaya heveslendim. Bununla da kalmadım, amcamın kemanına bakarak, inceleyerek yapmasını öğrendim. 1957 yılına kadar yaklaşık 40 keman yaptım. Ud yapımını da yine kendi kendime araştırarak, inceleyerek öğrendim. 1973 yılında tanıştığım radyo tonmaysteri Necip Altın sayesinde radyo evindeki ud sanatçılarının udlarını tamir etmeye ve yeni udlar yapmaya başladım. Yaptığım udlar ses ve görüntü olarak çok beğenildi. Talep arttı ve Ankara radyosuna, daha sonra da TRT televizyonundaki sanatçılara birçok ud yaptım. Sedat Oytun, Zafer Oytun, Ömer Oytun, Ali Osman Güngör, Cengiz Dişçioğlu, Bülent Ulusoy, Selahattin Altınbaş, Necip Altın, Metin Everes, Vedat Kaptan Yurdakul, Ali Şenozan, Necdet Tokatlıoğlu, Zekai Tunca ve daha birçok kişi… Ayrıca San Diego Univercity World Music Departmant ( Dünya Müzikleri Bölümü) da da udum bulunmaktadır.

1992’de TRT televizyon çekiminde tecrübelerimi ve bilgilerimi vermeye çalıştım. Ayrıca ücret almadan ud yapımcıları yetiştirdim.
 
 
 
 


| İletişim = --- | 
 
© 2005 Tüm hakları saklıdır. Ud Yapım Ustası Fevzi Daloğlu - fevzidaloglu.com